How Much Was A Coke In 1970?

How much did an apartment cost in 1970?

The Census Bureau, in a weekend report, said $108 was the “median” monthly rent for houses and apartments at the beginning of 1970 for the 22.3 million rental units in the country..

When did coke cost 5 cents?

1886 and 1959Between 1886 and 1959, the price of a 6.5-oz glass or bottle of Coca-Cola was set at five cents, or one nickel, and remained fixed with very little local fluctuation.

How much did a Big Mac cost in 1970?

1970s: 65 cents A vintage McDonald’s menu from the 1970s lists Big Macs for just 65 cents each.

How much did a burger cost in 1970?

In 1970, your burger cost an average of $0.18. In inflated August 2018 prices, that $0.18 average burger cost would equal $1.20.

How much is Coke now?

Coca-Cola PricesTypeSizePriceDiet Coke20 oz. Bottle$1.99Coca-Cola1.25L Bottle$0.99Coca-Cola Zero1.25L Bottle$0.99Diet Coke1.25L Bottle$0.99121 more rows

How much did soda cost in 1970?

In 1970 which was 47 years ago the cost of coke was only 5 cents.

How much did a whopper cost in 1970?

Meet the Whopper Originally selling for 37 cents, the Whopper was born out of the desire to offer customers a bigger burger than competitors.

What was the price of bread in 1980?

The Price of BreadYEARCost of 1 lb. of Bread1980$0.501990$0.752000$1.992010$2.995 more rows

How much was a house in 1977?

Buying power of $100000 since 1967YearUSD ValueInflation Rate1977$186,441.146.82%1978$202,760.498.75%1979$227,496.6212.20%1980$263,193.5015.69%51 more rows

How much was a house in 1970?

The Changing Math Behind Homeownership in the U.S.YearMedian Home ValueMedian RentYearMedian Home ValueMedian Rent1970$17,000$1081980$47,200$2431990$79,100$4474 more rows•Apr 10, 2018

How much was a Coke in 1976?

A Look Back At Food Prices In 1976. How Much Have Food Prices Really Increased In The Last 40 Years?Product1976 PriceApproximate 2016 PriceCoca Cola – 64 oz..691.59 (2 lt.)Uncle Ben’s Rice – 10 lbs.2.9913.99Keebler Chocolate Chip Cookies -14 oz..753.49Hillshire Farms Polish Kielbasa – 1 lb.1.394.99 (13 oz.)13 more rows•Jul 23, 2016

When did coke cost 10 cents?

By the late 1940’s, bottlers that had been charging 80 cents per case were now charging dealers 90 cents to $1 a case. Where Coke was sold over the counter, this resulted in per bottle prices of 6 to 10 cents. The change for vending machines did not come until 1959 when vendors were produced that could take dimes.

How much did a bottle of Coke cost in 1980?

In the early 1980’s A 16 oz glass bottle was 25 cents. There was a 10 cent deposit on the bottle, so you had to bring in an empty or the Coke cost 35 cents.

How much did a pizza cost in 1970?

Sep 19, 2015 · The cost of a slice pizza in 1970 is 35 cents.

How much money did Coca-Cola lose on New Coke?

Coca-Cola never revealed how much money it lost from its short-lived New Coke blunder, but The New York Times reported that, in addition to the $4 million it spent on research and marketing, the company lost roughly $30 million due to unsold New Coke inventory.

How much did a loaf of bread cost in 1985?

item19851986bread0.741.02milk1.981.92gas1.241.22car$6,495.00$6,768.003 more rows

How much was a house in 1976?

The average family income was $16,000, a new house cost around $43,000, and the retail price for a gallon of gas averaged 59 cents.

How much did coke cost in 1940?

In the late 1940s, some stores sold Cokes for 6 cents.

How much was coke in the 60s?

Pie was only 35 cents a slice, an ice-cream sundae was 40 cents, and coffee or a soft drink cost 10 cents. By the way, if you wanted to grab a quick bite at a lunch counter, you could get a hot dog and a coke for 49 cents.

How much is an original Coke bottle worth?

Coke Bottle Values Regular, vintage Coke bottles start at around $10, and anniversary models or special editions can sell for about $30, reports Country Living. Despite their age, many bottles are not especially valuable because there were so many made, according to the Coca-Cola Company.

How much was a gallon of milk in 1970?

1970: $1.32 per gallon.